Sajtóközlemények

CÉLTUDATOS ÉVKEZDÉS A MAGYAR TELEKOMTÓL - A MAGYAR TELEKOM 2025. ELSŐ NEGYEDÉVI EREDMÉNYEI

Budapest, 2025. május 14. 08:02

Vállalt célkitűzéseinek megfelelő ütemben kezdte a 2025-ös évet a Magyar Telekom. A vállalatcsoport bevétele éves szinten 7,8 százalékkal, 241,6 milliárd forintra nőtt az első negyedévben, melynek elsődleges oka továbbra is az ügyfelek egyre növekvő adat és konnektivitás iránti igénye. Hogy a növekvő ügyféligényeket továbbra is a legmagasabb szinten szolgálhassa ki a vállalat, ebben a negyedévben is folyamatosan dolgozott hálózatainak és rendszereinek korábban megkezdett fejlesztésén. Az év első három hónapjában gigabit-képes hálózatát további 58 ezer új hozzáférési ponttal bővítette; valamint használatba vette megújult ügyfélszolgálati rendszerét. Ezek a lépések hozzájárulnak az ország digitalizációjához és tovább növelik a Telekom rugalmasságát, ellenállóképességét. A vállalat a ma közzétett első negyedéves pénzügyi jelentésében korábban meghatározott stratégiai irányvonalát és a 2025. évre vonatkozó célkitűzéseit megerősítette.

A Magyar Telekom ma közzétette 2025. első negyedévére az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerinti konszolidált pénzügyi eredményeit. A negyedéves pénzügyi jelentés nem auditált értékeket tartalmaz az összes pénzügyi időszakra.

Főbb eredmények:

Az összes bevétel éves szinten 7,8%-kal 241,6 milliárd forintra nőtt 2025 első negyedévében , elsősorban a mobil adat és vezetékes szélessávú szolgáltatások iránti továbbra is erős kereslet, a magasabb RI/IT bevételek, valamint a 2024. márciusban végrehajtott magyarországi inflációkövető díjkorrekció pozitív hatása következtében.

  • A mobil bevételek 7,4%-kal, 140,6 milliárd forintra nőttek 2025 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest, a mobil adat használat folyamatos növekedésének és az inflációkövető díjkorrekció kedvező hatásnak következtében.
  • A vezetékes bevételek éves szinten 7,6%-kal, 78,1 milliárd forintra nőttek 2025 első negyedévében, tükrözve a vezetékes szélessávú bevételek ügyfélkör-bővülés miatti növekedését, valamint az inflációkövető díjkorrekció kedvező hatását az első két hónapban.
  • A rendszerintegrációs és informatikai ('RI/IT') bevételek 10,9%-kal nőttek éves szinten, és 23,0 milliárd forintot tettek ki 2025 első negyedévében a magyarországi nagy projektekből származó bevételek növekedésének köszönhetően.

A közvetlen költségek éves összehasonlításban 3,2%-kal voltak magasabbak, 91,6 milliárd forintot tettek ki 2025 első negyedévében, a magasabb RI/IT szolgáltatásokkal kapcsolatos költségek és a megemelkedett egyéb költségek következtében.

  • Az összekapcsolási költségek éves összevetésben 8,0%-kal 4,7 milliárd forintra emelkedtek 2025 első negyedévében, elsősorban a mobil szolgáltatóknak történő magasabb kifizetéseket tükrözve mindkét országban.
  • Az RI/IT szolgáltatással kapcsolatos költségek 12,7%-kal nőttek éves szinten, 2025 első negyedévében 17,0 milliárd forintot tettek ki, a magasabb projekt volumennel összhangban.
  • Pénzügyi eszközök és szerződéses eszközök értékvesztése és nyeresége (követelések értékvesztése) az előző év azonos időszakához képest 10,1%-kal 3,1 milliárd forintra csökkent 2025 első negyedévében, a követelések bázis időszakhoz képest kedvezőbb korosodásának köszönhetően.
  • A távközlési adó éves szinten 3,4%-kal csökkent, 2025 első negyedévében 6,1 milliárd forintot tett ki, ami elsősorban az üzleti ügyfelek által generált mobil hangalapú forgalom csökkenését tükrözi, ezen ügyfélbázis csökkenésével összhangban.
  • Az egyéb közvetlen költségek 1,9%-kal, 60,8 milliárd forintra nőttek 2025 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest, elsősorban a magasabb televíziós tartalom díjak eredményeként, valamint a nem-hangalapú szolgáltatásokhoz kapcsolódó költségek és a roaming kifizetések emelkedésének hatására.

A bruttó fedezet éves szinten 10,7%-kal 150,0 milliárd forintra javult 2025 első negyedévében, a magasabb szolgáltatási bevételeknek köszönhetően.

A közvetett költségek éves szinten 12,0%-kal vagy 6,1 milliárd forinttal, 44,8 milliárd forintra csökkentek 2025 első negyedévében, mivel a távközlési pótadó kivezetéséből eredő kedvező hatás ellensúlyozta a személyi jellegű költségek emelkedésének hatását.

  • A személyi jellegű ráfordítások éves szinten 14,7%-kal nőttek, 25,0 milliárd forintot tettek ki 2025 első negyedévében, ami a 2024. május 1-jétől, illetve 2025. március 1-jétől hatályos magyarországi béremelések következménye.
  • A távközlési pótadó 2025. január 1-jétől megszűnt, ami 8,9 milliárd forint éves javulást eredményezett.
  • Az egyéb működési költségek (távközlési pótadó nélkül) kismértékben csökkentek éves összehasonlításban és 20,9 milliárd forintot tettek ki 2025 első negyedévében, mivel az energia költségek csökkenése és egyéb hatékonysági intézkedések hatása ellensúlyozta a számos költségtételt érintő infláció okozta árnyomást.
  • Az egyéb működési bevételek 1,1 milliárd forintot tettek ki 2025 első negyedévében.

Az EBITDA éves szinten 24,4%-kal 105,2 milliárd forintra nőtt 2025 első negyedévében a bruttó fedezet javulásának köszönhetően. Az EBITDA AL éves szinten 26,7%-kal 97,5 milliárd forintra nőtt 2025 első negyedévében.

Az amortizációs költségek ugyanazon a szinten maradtak az előző év azonos időszakához képest, 2025 első negyedévében 35,3 milliárd forintot tettek ki.

Az időszak eredménye éves szinten 59,0%-kal 55,7 milliárd forintra nőtt 2025 első negyedévében, ami elsősorban az EBITDA növekedésének tudható be.

  • A nettó pénzügyi eredmény a 2024. első negyedévi 7,8 milliárd forintos veszteségről 2025. első negyedévi 5,2 milliárd forintos veszteségre javult. A nettó kamatköltség javulása elsősorban a hitelállomány csökkenésének, az alacsonyabb átlagos kamatrátáknak, valamint a likviditási egyenlegekkel kapcsolatos magasabb kapott kamatoknak tulajdonítható. Az egyéb pénzügyi költségek kedvező változása az árfolyamváltozásokkal kapcsolatos kedvezőbb eredményeket tükrözi, mivel 2025 első negyedéve során mérsékelten erősödött a forint míg 2024. első negyedévében gyengült.
  • A nyereségadó ráfordítások éves szinten 39,3%-kal, 9,1 milliárd forintra nőttek 2025 első negyedévében, az éves összevetésben magasabb nyereségszintekkel összhangban.

A nem irányító részvényesekre jutó eredmény éves szinten 12,4%-kal 1,5 milliárd forintra nőt 2025 első negyedévében, ami az észak-macedón leányvállalat magasabb eredményét tükrözi.

A módosított nettó eredmény (az anyavállalat tulajdonosaira jutó nyereség) 2025 első negyedévében 54,6 milliárd forint volt, szemben a 2024. első negyedévi 38,1 milliárd forinttal, ami a mögöttes jövedelmezőség javulását tükrözi. A 2025 első negyedévi nettó eredmény 0,4 milliárd forintos módosító tényezői a származékos ügyletek valós értékével kapcsolatos nem-realizált veszteség és az ezt nagyrészt ellensúlyozó nem-realizált árfolyamnyereség együttes hatásából származott.

Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója, elmondta:

„2025 első negyedévében is elkötelezetten dolgoztunk azért, hogy teljesítsük vállalásainkat az ügyfélközpontúság és a digitális transzformáció területén, illetve, hogy tovább növeljük vállalatunk rezilienciáját. Továbbra is kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy ügyfeleink adatigényét kiszolgáljuk a mobil és a vezetékes hálózatokon egyaránt. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a Magyar Telekom Csoport bevétele éves szinten 7,8%-kal nőtt.

Jelentős előrelépést tettünk a gigabit-képes hálózatunk bővítésében is, 58 000 új hozzáférési pontot létesítettünk a negyedév során. Emellett új szakaszába lépett ügyfélszolgálati rendszerünk monetizációja, a közelmúltbeli megújítást követően a fejlettebb architektúra használatával még tovább tudjuk erősíteni rezilienciánkat.

Előretekintve, a korábban meghatározott stratégiai irányvonalunknak megfelelően haladunk tovább és megerősítjük 2025. évre vonatkozó célkitűzéseinket.”

 

Publikus célkitűzések:

Főbb pénzügyi mutatók